Wiec w Gdańsku z 24.02.2022

Pomorze solidarne z Ukrainą. Tysiące ludzi na wiecach solidarności [GALERIA]

FOT. KAROL STAŃCZAK

Trwa rosyjska operacja wojskowa na Ukrainie. Działania militarne na całej Ukrainie trwają już drugi dzień. Przybywa ofiar wojskowych i cywilnych. W czwartkowy wieczór 23 lutego 2022 r. w Gdańsku odbyły się wiece solidarności z Ukrainą. Uczestniczyły w nich tysiące mieszkańców Pomorza.

Wolna Ukraina to wolna Polska, Europa i świat.

Solidarnie z Ukrainą

Pomorze to miejsce, w którym żyje i mieszka wielu obywateli Ukrainy. Są naszymi sąsiadami, kolegami z pracy, koleżankami z uczelni, znajomi. – Dziś razem z nimi martwimy się o losy ich bliskich i przyjaciół, którzy pozostali na Ukrainie – napisał na FB Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego. W związku z sytuacją na Ukrainie zorganizowane zostały wiece solidarność z obywatelami Ukrainy i protesty wobec rosyjskiej akcji wojskowej. Pierwszy protest odbył się pod siedzibą konsulatu Federacji Rosyjskiej w Gdańsku. Po jego zakończeniu uczestnicy przeszli na Plac Solidarności, gdzie odbył się wiec „Solidarnie z Ukrainą”. Uczestniczyło w nim około 5 tysięcy osób. W śród nich było wielu Ukraińców mieszkających w Gdańsku. Wiec rozpoczął się od odegrania hymnów Ukrainy i Polski. Uczczono również minutą ciszy pamięć ofiar.

Samorząd województwa będzie pomagać

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego zebrał się specjalny sztab kryzysowy. Uruchomione zostały specjalne procedury związane z zadaniami, jakie ma samorząd. Chodzi tu o zabezpieczenie infrastruktury, a także gotowość do udzielenia pomocy ludności cywilnej ewakuowanej z terenów objętych konfliktem. Jak informuje rzecznik marszałka Michał Piotrowski Zarząd Województwa podjął też decyzję o uruchomieniu miliona złotych z rezerwy budżetowej województwa na rzecz organizacji pozarządowych niosących pomoc uchodźcom. Decyzję tę muszą zatwierdzić radni podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu.

Infolinia

Pomorska Linia dla Uchodźców: 734 117 307
Pomorska Linia Kontaktowa:
(58) 32 68 740 lub 571 228 600
Konsulat Ukrainy w Gdańsku:
(58) 346 06 90