Zgodnie z zapowiedziami rządu świadczenie 40 zł na zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców z Ukrainy będzie przedłużone o kolejne 60 dni, tym razem jednak po raz ostatni. Po tym okresie uciekinierzy, głównie kobiety i dzieci, powinny zaadaptować się w polskich warunkach. Obecnie z tej formy pomocy polskich rodzin korzysta około 600 tysięcy uchodźców.
Świadczenie za zakwaterowanie i wyżywanie uciekinierom wojennym z Ukrainy.
Wprowadzona przepisami specustawy „ukraińskiej” forma wsparcia może być przyznana każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewnił zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, od 24 lutego. Rekompensata za pobyt wynosi obecnie 40 zł od osoby za dzień.
Środki są wypłacane za dany okres z dołu, a nie zaliczkowo z wyprzedzeniem. O pomoc może zawnioskować obywatel, który udzielił schronienia i zapewnił wyżywienie uchodźcom z Ukrainy. Wniosek można złożyć w urzędach gmin i miast lub upoważnionych przez nich jednostkach organizacyjnych lub gminnych osób prawnych. I to one zajmują się weryfikacją dokumentów. Świadczenie może być wypłacane maksymalnie przez 60 dni.
Przedłużenie świadczenia ostatni raz.
W związku z tym, że w najbliższych dniach mija termin 60 dni od czasu, gdy pierwsi uchodźcy z Ukrainy przybyli do Polski a nadal wielu obywateli nie jest pewnych co robić dalej, rząd planuje przedłużenie tego czasu o kolejne 60 dni. W przyszłym tygodniu MSWiA zamierza przedstawić kolejną nowelizację ustawy pomocowej w której zapisane będzie to rozwiązanie. Zgodnie z deklaracjami rządu po tej nowelizacji, wsparcie nie będzie już dalej przedłużone. W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacane za zgodą wojewody jeżeli będzie dotyczyć np. o pobytu osoby niepełnosprawnej, niesamodzielnej lub kobiety w ciąży, sprawującej opiekę nad małymi dziećmi. Pozostali uchodźcy powinni dążyć do usamodzielnienia się.
Rząd planuje do dnia 25 czerwca wypracować we współpracy z przedsiębiorcami, samorządami mechanizmy, które są potrzebne, aby uchodźcy z Ukrainy mogli się usamodzielnić, podjąć pracę, normalnie funkcjonować.
Od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło ponad 2,8 mln uchodźców. Do czwartku numer PESEL otrzymało 970 tys. uchodźców. 95 procent z nich to kobiety i dzieci. 467 tys. to osoby dorosłe, a reszta to dzieci.