Obywatele Ukrainy, którzy zdecydują się pozostać na dłużej w naszym regionie, będą potrzebować zatrudnienia. Aktywizacja zawodowa tych osób w ostatnim czasie stała się jednym z głównych wyzwań pomorskiego rynku pracy. O tym, jak skutecznie pomóc naszym wschodnim sąsiadom w podjęciu zatrudnienia, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku rozmawiali z pomorskimi pracodawcami, przedsiębiorcami oraz ekspertami.
W kwietniu odbyły się dwa partnerskie spotkania online przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, Okręgowego Inspektoratu Pracy i powiatowych urzędów pracy z pracodawcami oraz instytucjami badającymi rynek. Dzieliliśmy się informacjami o bieżącej sytuacji na pomorskim rynku pracy, utrzymujących się trendach zatrudniania pracowników cudzoziemskich w naszym regionie oraz zmianie przepisów i uproszczeniu procedur w dostępie do usług pracy dla obywateli ukraińskich, którzy po wybuchu konfliktu zbrojnego przyjechali do Polski.
Partnerskie inicjatywy firm i instytucji rynku pracy
Spotkania są wspólną, partnerską inicjatywą firm i instytucji kształtujących rynek pracy, wynikającą z bieżących potrzeb.
W minionym miesiącu spotkaliśmy się z pracodawcami zrzeszonymi w Loży Gdańskiej Business Centre Club (BCC) oraz Klubem HR Olivia Business Centre, integrującym środowiska HR nie tylko z Trójmiasta, ale i całego Pomorza.
Naszą tradycją jest, że wiosną spotykamy się, by rozmawiać o rynku pracy. W tym roku mamy do czynienia ze szczególnym wyzwaniem, związanym z dużą liczbą obywateli Ukrainy, którzy szukają swojego miejsca na pomorskim rynku pracy. Dlatego ważne jest, aby wspólnie rozmawiać, spotykać się, wypracowywać dobre rozwiązania, dzielić wiedzą – podkreślała Małgorzata Gwozdz, dyrektor ds. personalnych w OBC, Współinicjatorka i mecenas Klubu HR.
Szczególna sytuacja to nowe wyzwania dla rynku pracy
Bazując na zaprezentowanych danych, uczestnicy spotkań dyskutowali o potencjale, kompetencjach i kwalifikacjach grupy migrantów ukraińskich, którzy mogą zasilić rynek pracy. W naszym regionie z jednej strony zmalała liczba pracowników niektórych branż, głównie mężczyzn, którzy wrócili do ojczyzny. Z drugiej – na Pomorze w ostatnim czasie przybyło wielu obywateli Ukrainy. Osoby, które zdecydują się pozostać na dłużej w naszym regionie, będą potrzebować zatrudnienia.
Wśród obywateli Ukrainy większość stanowią kobiety, najczęściej towarzyszą im dzieci i osoby starsze, za które są one odpowiedzialne – zaznaczała Izabela Jezierska, dyrektor WUP w Gdańsku podczas spotkania z BCC. – To zupełnie inna grupa cudzoziemskich pracowników, niż ta, z jaką mieliśmy do czynienia dotychczas.
Zatrudnienie nie tylko w prostych pracach
W kontekście wyzwań dla rynku pracy ciekawie prezentują się wyniki badania przeprowadzonego na próbie 1000 przyjezdnych z Ukrainy, którymi podczas jednego ze spotkań podzielił się Cezary Maciołek, prezes Grupy Progres świadczącej usługi HR dla biznesu. Zwrócił uwagę m.in. na istotną z punktu widzenia pracodawców umiejętność komunikowania się w językach obcych. Niewiele, bo 19 procent respondentów deklaruje znajomość języka angielskiego, a tylko 15 procent posługuje się językiem polskim. Z kolei podczas spotkania z Klubem HR OBC przedstawiciele firmy Antal zaprezentowali wyniki badania „Możliwości zatrudnienia pracowników z Ukrainy”. Wynika z nich m.in., że pracodawcy są otwarci na zatrudnianie obywateli Ukrainy na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich w swoich firmach.
Wiedza i doświadczenie partnerów – wskazówka i inspiracja
Zarówno dla pracodawców, jak i urzędów pracy, pomoc uchodźcom w poszukiwaniu pracy i zdobyciu zatrudnienia to duże wyzwanie, wymagające stałej współpracy i otwartości często na niestandardowe rozwiązania.
Wiedza o tym, co się dzieje na rynku pracy, znajomość danych i uwarunkowań społecznych, struktury grupy uchodźców, a także regulacji prawnych wprowadzonych specustawą jest dla nas bardzo cenna. Pozwala nam na podejmowanie trafnych decyzji, dopasowanych do obecnej sytuacji, nie tylko w kontekście biznesowym i gospodarczym, ale również społecznym – podkreślał Maciej Dobrzyniecki, kanclerz Loży Gdańskiej, wiceprezes Zarządu BCC, moderator spotkania. – Praktyczne informacje i wskazówki od naszych partnerów są dla naszej działalności bardzo ważne i wartościowe, są dla nas inspiracją.
autor: Katarzyna Falkowska