PRACA
Co już wiemy o obywatelach Ukrainy szukających pracy na Pomorzu?

Co już wiemy o obywatelach Ukrainy szukających pracy na Pomorzu?

fot. M. Wiloch, WUP w Gdańsku
15.04.2022
Wojewódzki Urząd  Pracy w Gdańsku
Wojewódzki Urząd
Pracy w Gdańsku
AUTOR
Wojewódzki Urząd  Pracy w Gdańsku
Wojewódzki Urząd
Pracy w Gdańsku
15.04.2022

Od miesiąca na Pomorzu działają dwa punkty, w których pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku pomagają obywatelom Ukrainy w poszukiwaniu pracy. Z tej profesjonalnej pomocy skorzystało do tej pory blisko 400 osób i liczba ta cały czas rośnie.

Cudzoziemcy z Ukrainy korzystają z przygotowanej dla nich usługi poradnictwa zawodowego w siedzibach urzędu w Gdańsku (ul. Żabi Kruk 16) oraz w Słupsku (ul. Jaracza 18A). To zaprojektowane przez WUP wsparcie w sposób kompleksowy podchodzi do procesu poruszania się na pomorskim rynku pracy. Zainteresowany może liczyć na rozmowę dotyczącą kwalifikacji i umiejętności, pomoc w przygotowaniu CV i szukaniu możliwości podjęcia pracy w innej branży. Istotne jest, że to klient decyduje, jak chce skorzystać z możliwości, które daje ta usługa.

– Znalezienie pracy jest jedną z najważniejszych potrzeb osób, które przyjeżdżają do nas z Ukrainy. To dla nich droga do uzyskania samodzielności ekonomicznej, a tym samym poczucia stabilizacji – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. – Dlatego też, działając partnersko z innymi podmiotami, zadbaliśmy o to, aby osobom przybywającym z Ukrainy pomóc w dostosowaniu się do realiów regionalnego rynku pracy i w poszukiwaniu pracy.

Jest chęć i gotowość do pracy

Punkt przy ul. Żabi Kruk to przyjazna przestrzeń, przystosowana do potrzeb osób z dziećmi. Podczas gdy rodzice zasięgają porad zawodowych lub prawnych, ich pociechy spędzają czas w kąciku zabaw. Olena jest jedną z uchodźczyń, które skorzystały z oferowanego w punkcie wsparcia. Do Gdańska przyjechała z Pawłogradu. To absolwentka uczelni w Kijowie, z wykształcenia księgowa specjalizująca się w finansach i kredytach, z bogatym życiorysem zawodowym.

– Pracowałam jako kierownik zmiany na stacji benzynowej, byłam menedżerem w banku i zajmowałam się obsługą klientów biznesowych, prowadziłam własną działalność gospodarczą, a ostatnio pracowałam jako księgowa w supermarkecie – opowiada.

Nie zna języka polskiego, ma więc świadomość, że będzie jej trudno o zatrudnienie zgodne z wykształceniem i doświadczeniem. Jest zatem gotowa na podjęcie pracy od zaraz: na produkcji, jako pomoc kuchenna czy pokojówka.

Różnorodne kompetencje

Takich osób, które przybyły na Pomorze z podobną historią, jest więcej. Do punktu przy ul. Żabi Kruk przychodzą  głównie kobiety, często dobrze wykształcone, z wysokimi kwalifikacjami.

– To  księgowe, panie z doświadczeniem menedżerskim, z branży beauty, nauczycielki wychowania przedszkolnego, osoby, które prowadziły własną działalność gospodarczą. Także osoby z unikalnymi umiejętnościami, na przykład z naszych usług korzystała również pani, która na Ukrainie zajmowała się rozszyfrowywaniem czarnych skrzynek w pociągach – opowiada Anna Lewicka, kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku. – Dla nas ważne jest, aby pokierować naszych klientów z Ukrainy tak, aby udało im się znaleźć pracę jak najlepiej dopasowaną do ich umiejętności, kwalifikacji i doświadczenia.

Po poradę przychodzą też klienci z niewielkim doświadczeniem zawodowym, najczęściej są to osoby, które skończyły szkołę i dopiero wkraczają na rynek pracy. Dla nich najlepszą opcją jest w miarę szybkie opanowanie języka polskiego, co znacząco ułatwi podnoszenie kwalifikacji i docelowo znalezienie odpowiedniej pracy.

Pierwszy krok to dobrze przygotowane CV

Współpraca obywatela Ukrainy z doradcą zawodowym rozpoczyna się od wspólnego przygotowania CV, które jest dla niego nowością. Do tej pory byli przyzwyczajeni do innego rozwiązania.

– W Ukrainie szukający zatrudnienia korzystają z książeczki pracy, gdzie mają wyszczególnione dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Rozmawiamy o wszystkim co jest potrzebne do  stworzenia życiorysu zawodowego: wykształceniu, kwalifikacjach, znajomości języków, obsłudze komputera– wyjaśnia Anna Lewicka.

Doradcy zawodowi podpowiadają także, jak bezpłatnie szukać zatrudnienia za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy oraz agencji zatrudnienia. Przekazują adresy przydatnych stron internetowych, na których można przeglądać oferty i informują o bezpłatnych kursach językowych.

Dobra komunikacja i wsparcie prawne – to ważne elementy towarzyszące usłudze

Przy ul. Żabi Kruk 16 obywatele Ukrainy mogą także korzystać z bezpłatnej pomocy radców prawnych z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku.

– Pytają głównie o podstawowe informacje związane np. z przekroczeniem granicy, pobytem na terenie kraju, zakwaterowaniem, świadczeniami socjalnymi. W kwestii zatrudnienia są zainteresowani tym, gdzie szukać pracy, chcą rozeznać, jak działa system – mówi radca prawny Katarzyna Różańska z OIRP w Gdańsku.

Z kolei radca prawny Edyta Krzysztofowicz, na swoim pierwszym dyżurze np. wyjaśniała czy jest możliwe podjęcie pracy w zawodzie farmaceuty bez konieczności nostryfikacji dyplomu uzyskanego w Ukrainie.

W rozmowach  z doradcami i radcami prawnymi pomagają tłumacze, którzy dbają o komfort i płynność rozmowy, co w efekcie istotnie przekłada się na jakość oferowanej pomocy. Tu wsparciem są wolontariusze z Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich Uniwersytetu Gdańskiego. Ich praca jest możliwa dzięki porozumieniu o współpracy zawartemu przez WUP w Gdańsku, działającemu w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego i Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego.  Jedną z takich osób jest Róża, studentka III roku filologii rosyjskiej.

– Moją motywacją jest pomoc ludziom będącym w potrzebie i mam nadzieję, że to co robię jest wartościowe – mówi.

Usługa dopasowana do sytuacji

WUP w Gdańsku wspiera obywateli Ukrainy od 9 marca.

– To nasze pierwsze doświadczenia związane z usługą dla cudzoziemców na taką skalę. Wiemy, że w kolejnych miesiącach będziemy musieli działać elastycznie, wprowadzać odpowiednie modyfikacje zgodnie z potrzebami na dany moment – mówi Izabela Jezierska, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. –  Chcemy dalej rozwijać i doskonalić naszą usługę oraz kształtować ją tak, aby w przyszłości odpowiadała na potrzeby wszystkich przybywających na Pomorze obcokrajowców. Jest to przecież zgodne z przyjętymi kierunkami regionalnej polityki rozwoju, w tym dotyczącej rynku pracy.

Autor: Marta Wiloch

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu.

Infolinia

Pomorska Linia dla Uchodźców: 734 117 307
Pomorska Linia Kontaktowa:
(58) 32 68 740 lub 571 228 600
Konsulat Ukrainy w Gdańsku:
(58) 346 06 90