KULTURA
Grafika przedstawia budynek Nadbałtyckiego Centrum Kultury na tle flagi Ukrainy. Źródło: Nadbałtyckie Centrum Kultury

Nadbałtyckie Centrum Kultury - działania na rzecz obywateli Ukrainy

28.04.2022
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
AUTOR
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
28.04.2022

Nadbałtyckie Centrum Kultury organizuje wydarzenia skierowane do Ukraińców.

Grafika poglądowa - grupa "Kultura dla Ukrainy". Źródło: Nadbałtyckie Centrum Kultury

Grafika poglądowa – grupa „Kultura dla Ukrainy”. Źródło: Nadbałtyckie Centrum Kultury

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza ukraińskich artystów

Kilka tygodni temu Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku uruchomiło grupę na FB pod nazwą „Kultura (dla) Ukrainy” (https://www.facebook.com/groups/555495895586177/).

W założeniu jest to miejsce, w którym, prócz propozycji kulturalnych czy materiałów edukacyjnych dla uchodźców, znalazło się również miejsce na autoprezentację ukraińskich artystek i artystów, rzemieślników, architektów, designerów – twórczyń i twórców, ale także pracowników technicznych, oświetleniowców, akustyków, managerów kultury, historyków sztuki. Krótko mówiąc ludzi z branży kultury. Grupa ma być także miejscem, gdzie polskie instytucje, firmy, fundacje działające w obszarze kultury mogą publikować ogłoszenia o wakatach, miejscach pracy w obszarze kultury dla obywateli z Ukrainy.

Grupa rośnie w siłę. W ciągu 3 tygodni zgromadziła niemal 400 osób, a coraz więcej jej członków i członkiń pochodzi z Ukrainy. Dociera do coraz szerszych kręgów i coraz dalszych polskich miast.

Przyszedł czas na działania stacjonarne.

Grafika poglądowa akcji "Poznajmy się". Źródło: Nadbałtyckie Centrum Kultury

Grafika poglądowa akcji „Poznajmy się”. Źródło: Nadbałtyckie Centrum Kultury

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, instytucja kultury położona w samym sercu Starego Miasta zaprasza na spotkania nowoprzybyłych ukraińskich przyjaciół, z twórcami z Ukrainy, którzy tworzą już w Gdańsku od lat.

Na początek instytucja proponuje spotkania w swobodnej atmosferze, rozmowę, wymianę doświadczeń. Przy przysłowiowej herbacie będzie możliwe, wsłuchanie się w potrzeby artystów uchodźców. Będzie to rodzaj branżowej świetlicy. Czas i potrzeby pokażą, jaki odniesie skutek.

Pierwsze spotkanie już 30.04 – o godz. 16.00 w holu przed Salą Mieszczańską Ratusza Staromiejskiego przy Korzennej 33/35 w Gdańsku. Zapraszamy!

NCK włączyło się również do apelu Daryi Koltsovej, abslowentki ASP w Charkowie, i w symbolicznym geście wsparcia okna w Galerii NCK zaklejone zostało taśmami w geometryczne wzory. Jest to nawiązanie do działań obywateli ukraińskich na terenie wojny. Od Lwowa po Ługańsk.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu.

Infolinia

Pomorska Linia dla Uchodźców: 734 117 307
Pomorska Linia Kontaktowa:
(58) 32 68 740 lub 571 228 600
Konsulat Ukrainy w Gdańsku:
(58) 346 06 90