KULTURA
Zdjęcie z przedstawienia. Źródło: Teatr WYbrzeże

"Szelmostwa Lisa Witalisa" w podwójnej wersji językowej na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim

Zdjęcie z przedstawienia. Źródło: Teatr Wybrzeże
23.06.2022
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
AUTOR
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
23.06.2022

Serdecznie zapraszamy na znakomite SZELMOSTWA LISA WITALISA w polskiej i ukraińskiej wersji językowej! Przedstawienie zostanie zaprezentowane w niedzielę, 3 lipca o godzinie 14.00 na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim. Wstęp wolny!

O SPEKTAKLU

SZELMOSTWA LISA WITALISA to klasyka literatury dziecięcej w nowej odsłonie. Witalis to lis nad lisy. O jego nietuzinkowym sprycie krążą niesamowite opowieści. Splendoru dodaje mu wspaniały ogon: „Gdy Witalis kroczył drogą, wpierw widziano jego ogon, co jak ruda chmura zwisa, a dopiero potem – lisa”. Przewrotny i wyrachowany rudzielec potrafi zjednać sobie przychylność mieszkańców lasu. Obiecując przysłowiowe „gruszki na wierzbie” zostaje wybrany na prezydenta leśnej wspólnoty. Czy takiego przywódcy chciały zwierzęta? Historia przebiegłego szelmy, który realizuje swoje niecne plany kosztem swoich pobratymców, jest w istocie swoistą parodią demokracji. To spektakl dla dzieci i dla rodziców, dla babć, dziadków, cioć i wujków… Przygody Witalisa bawią i uczą międzypokoleniowo, nie tracąc na aktualności.

Joanna Zdrada o SZELMOSTWACH LISA WITALISA: „To spektakl nie tylko dla dzieci. Zabawna i przejmująca historia rudego szelmy, który obejmuje urząd prezydenta leśnych zwierząt, to w rzeczywistości błyskotliwa satyra polityczna. Gdy czytałam poemat Brzechwy moim dzieciom, uderzyło mnie jak bardzo głęboko przeżywają temat wyzysku i kłamstwa. Ucząc się współczucia sprzeciwiały się oszustwom. Pomyślałam wówczas, że poemat Brzechwy, to wspaniała lekcja anty-populizmu dla dzieci. Przestroga, by nie ulegać doraźnym i prostym rozwiązaniom, oraz że to, co atrakcyjne, nie zawsze jest dobre”.

„Dla kogo jest ten spektakl? Dla każdego, nie ma ograniczeń wiekowych. Gwarantuję, że SZELMOSTWA LISA WITALISA długo nie zejdą z afisza. „Pisząc dla dzieci, wznoszę lekki malowniczy most, po którym mali czytelnicy chętnie i niepostrzeżenie przechodzą od swoich ukochanych książek do wielkiej poezji, do literatury klasycznej” – pisał Jan Brzechwa. Ten spektakl to taki magiczny pomost, po którym młodzi widzowie dojdą do teatru Szekspira czy Mrożka.” Grażyna Antoniewicz, Dziennik Bałtycki


Jan Brzechwa

SZELMOSTWA LISA WITALISA

Reżyseria: Joanna Zdrada

Scenografia i kostiumy: Anna Kaczkowska i Pavel Hubicka

Muzyka: Miłosz Sienkiewicz

Projekt plakatu: Jakub Zasada

Realizacja form zwierzęcych: Daria Wawrzkiewicz, Ola Stawik

Charakteryzacja manekinów: Michał Laurentowski

Rekwizyty: Natalia Gwiazdowska

Współpraca plastyczna: Anna Chabowska, Kaja Kumor, Małgorzata Tegowska

W spektaklu występują: Monika Chomicka-Szymaniak-Wiewiórka, Anna Kociarz-Narratorka, Agata Woźnicka-Niedźwiedzica, Piotr Chys-Lis Witalis, Jerzy Gorzko-Wilk, Piotr Łukawski-Niedźwiedź, Paweł Pogorzałek-Ryś.

Asystent reżysera: Anna Kociarz

Inspicjent: Jerzy Kosiła

Premiera: 7 sierpnia 2021 roku na Scenie Kameralnej

Czas: 50 minut

Spektakl odpowiedni dla dzieci w przedziale wiekowym 5-10 lat


Źródło: Teatr Wybrzeże

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu.

Infolinia

Pomorska Linia dla Uchodźców: 734 117 307
Pomorska Linia Kontaktowa:
(58) 32 68 740 lub 571 228 600
Konsulat Ukrainy w Gdańsku:
(58) 346 06 90