Koncerty dla Ukrainy

Koncerty dla Ukrainy w tę sobotę w Gdańsku i Sopocie. Będą zbierane datki

REMONT POMP. FOT. ŹRÓDŁO: FACEBOOK
10.03.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
10.03.2022

Jeden koncert odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, a drugi w kościele św. Jerzego w Sopocie. Wstęp na oba muzyczna wydarzenia jest bezpłatny, ale zebrane środki zostaną przeznaczone na rzecz potrzebujących Ukrainek i Ukraińców.

Oba koncert rozpoczną się 12 marca o godz. 19.00.

Kto zagra w Gdańsku?

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do Ratusza Staromiejskiego na koncert, który odbędzie się na żywo, ale będzie też transmitowany on-line. W koncercie wezmą udział Mikołaj Trzaska, Adam Żuchowski i Remont Pomp. Remont Pomp  to zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną. Powstał w 2003 r. przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej, grając na przedmiotach nietypowych. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na:  stole, kieliszkach, dzbanach, log drum, tank drum czy merlang.
Podczas koncertu będą zbierane pieniądze na rzecz osób z niepełnosprawnościami w Ukrainie. Gdańskie koło PSONI jest największą organizacją na Pomorzu wspierającą osoby z niepełnosprawnościami. Koordynuje pomoc dla osób i ich rodzin poszkodowanych na skutek działań wojennych.

– Dostajemy coraz więcej próśb z Ukrainy, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Dlatego organizujemy zbiórkę środków na podstawowe oraz specjalistyczne środki higieniczne i medyczne, których brakuje nawet na terenach nieobjętych bezpośrednio działaniami wojennymi – tłumaczą pracownicy PSONI.

Środki można wpłacić też na konto PSONI koło w Gdańsku z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy” 78 1020 1811 0000 0002 0095 6946. Z zagranicy nr IBAN: PL 97 1020 1811 0000 0502 0284 4173 SWIFT BPKOPLPW.

Koncert w Gdansku plakat

A kto wystąpi w  Sopocie?

Polska Filharmonia Kameralna Sopot przygotowała okolicznościowy koncert Muzyczne Misterium – Solidarni z Ukrainą z udziałem utalentowanego młodego ukraińskiego skrzypka Nazara Plyska. Wydarzenie to jest wyrazem solidarności z dotkniętym przez wojnę narodem ukraińskim. Podczas koncertu usłyszymy m.in. dzieła: Jeleny Junek, Myrosława Skoryka oraz Kyryla Stetsenko.

Wykonawcy:

  • Nazar Plyska – skrzypce
  • Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej
  • Polska Filharmonia Kameralna Sopot
  • Wojciech Rajski, Mariusz Mróz – dyrygenci

Program:

  • Myroslav Skoryk – Melodia, Rapsodia karpacka
  • Jelena Junek – Bogorodice Diewo

Koncert Sopot plakat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu.

Infolinia

Pomorska Linia dla Uchodźców: 734 117 307
Pomorska Linia Kontaktowa:
(58) 32 68 740 lub 571 228 600
Konsulat Ukrainy w Gdańsku:
(58) 346 06 90