Karetka ratunkowa i bus ze sprzętem medycznym jadą na Ukrainę

Z Gdańska do Lwowa. Karetka ratunkowa i bus ze sprzętem medycznym jadą na Ukrainę

FOT. ALEKSANDER OLSZAK
01.04.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
01.04.2022

Karetka wraz z wyposażeniem i opatrunkami została przekazana Ukrainie przez samorządy powiatu gdańskiego. Natomiast sprzęt medyczny, które zostanie ofiarowany przez samorządy Pomorza i Trójmiasta jednemu z lwowskich szpitali, zapewniły Szpitale Pomorskie. Są to m.in.: urządzenia do próżniowego leczenia, zestawy stabilizacji ortopedycznej i opatrunki.

Przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 1 kwietnia 2022 r. odbyła się konferencja prasowa dotycząca pomocy medycznej Ukrainie. Uczestniczyli w niej m.in.: wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna, starosta gdański Marian Cichon, a także wiceprezydentki Gdańska Monika Chabior i Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

W pełni wyposażony ambulans

Przypomnijmy, że delegacja pomorskich samorządowców 16 marca odwiedziła Lwów. Samorządowcy otrzymali informacje dotyczące potrzeb Ukraińców i dlatego zaangażowali się w konkretną pomoc. Jej przejawem jest transport medyczny, który 1 kwietnia wyruszył z Pomorza na Ukrainę. Zostanie on przeznaczony na pomoc poszkodowanym w wyniku działań wojennych.
Karetkę, która trafi do Lwowa wraz z wyposażeniem i opatrunkami, przekazały samorządy powiatu gdańskiego. Do tej pory była w dyspozycji Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Pruszczu Gdańskim. Jak tłumaczyła dyrektora pogotowia Anna Górska na jej pokładzie są m.in.: respirator, defibrylator, ssaki.

– Jej wartość to 350-400 tys. zł – ocenił starosta gdański Marian Cichon.

Sprzęt medyczny dla szpitala

Z kolei bus wypełniony sprzętem medycznym zapewniły Szpitale Pomorskie. Spółka kupiła sprzęt medyczny i opatrunki do leczenia ran ze środków, które przekazały samorządy województwa pomorskiego (400 tys. zł) oraz Gdańska (250 tys. zł), Gdyni (250 tys. zł) i Sopotu (100 tys. zł). Chodzi o: urządzenia do próżniowego leczenia, wiertarki, zestawy stabilizacji ortopedycznej i diatermie. Sprzęt medyczny w busie dojedzie do Lwowskiego Szpitala Komunalnego, w którym przebywają ranni żołnierze przywiezieni z pola walki. Będzie od razu gotowy do użytku.

– Nasze wsparcie to nie tylko odpowiedź na apel mera Lwowa, ale też wyraz solidarności z narodem ukraińskim. Po raz kolejny pokazujemy, że pomorskie samorządy działają w sposób skoordynowany i są skuteczne. Pomagamy w doposażeniu szpitala we Lwowie, aby ranni mogli być diagnozowani i leczeni w godnych warunkach – mówił wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

Do przejścia granicznego w Hrebennem ambulans i bus ze sprzętem medycznym mają dotrzeć w sobotę, 2 kwietnia rano. Stamtąd zostaną odebrane przez ukraińską ekipę medyczną i wyruszą do Lwowa.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu.

Infolinia

Pomorska Linia dla Uchodźców: 734 117 307
Pomorska Linia Kontaktowa:
(58) 32 68 740 lub 571 228 600
Konsulat Ukrainy w Gdańsku:
(58) 346 06 90