GCS

Świadczenia za wsparcie uchodźców. Procedura

W Gdańsku wnioski o świadczenia pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przyjmuje Gdańskie Centrum Świadczeń. Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
31.03.2022
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
AUTOR
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
31.03.2022

Wyjaśniamy jak wygląda procedura przyznawania świadczeń pieniężnych za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy

Rozporządzenie

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 marca 2022 r. w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty:

  • każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, może być przyznane, na jego wniosek, świadczenie pieniężne,
  • świadczenie przysługuje za okres nie dłuższy niż 60 dni, który jednakże w szczególnie uzasadnionych przypadkach może być przedłużony za zgodą wojewody,
  • wysokość świadczenia ustalono na kwotę 40 zł za osobę dziennie.

Procedura

  1. Należy złożyć komplet wniosków o świadczenie w urzędzie gminy, która w terminie miesiąca od złożenia rozpatruje dokumenty. Wymagane dokumenty to: wniosek o świadczenie pieniężne i karta osoby przyjętej do zakwaterowania, ponadto w zależności od gminy, wymagana może być także klauzula ochrony danych osobowych.
  2. Gminy weryfikują wnioski –  przyznanie świadczenia zależne warunków zakwaterowania i wyżywienia, której dokonują jej upoważnieni pracownicy.
  3. Przyznanie świadczenia, które wypłacane jest „z dołu”, za faktyczny czas goszczenia uchodźców, ma formę refundacji.

Ważne kwestie

  • Wnioskować o świadczenie nie mogą osoby lub podmioty, które otrzymały już dodatkowe wynagrodzenie z tego tytułu (np. za wynajem).
  • Świadczenie może być podwyższone przez wojewodę w przypadku zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom przed dniem wejścia w życie specustawy.
  • Wyższa kwota świadczenia może być przyznana gdy podmiotem zapewniającym zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy jest jednostka organizacyjna, osoba prawna albo przedsiębiorca.

Jak złożyć wnioski w Trójmieście?

  • Gdańsk

W Gdańsku wnioski można składać osobiście: Gdańskie Centrum Świadczeń ul. Kartuska 32/34; korespondencyjnie: Gdańskie Centrum Świadczeń ul. Kartuska 32/34 80-104 Gdańsk lub w formie elektronicznej przez ePUAP: /GCSGdansk/SkrytkaESP – jako pismo ogólne do urzędu. Link do strony: naciśnij tutaj.

  • Sopot

Dokumenty przyjmuje w godzinach pracy Wydział Lokalowy Urzędu Miasta Sopotu, przy ul. Kościuszki 25/27, pokój nr 13. Informacji udzielają pracownicy pod nr tel.: 58 52 13 783. Link do strony: naciśnij tutaj.

  • Gdynia

W Gdyni za realizację zadania odpowiada Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gdyni. Wnioski wraz z załącznikami można składać w siedzibie Urzędu – ul. 10 Lutego 24 – Informacja Turystyczna w godz. od 10:00 do 15:00 każdego dnia roboczego, bądź można także skorzystać z wrzutni na dokumenty, które znajdują się w gmachach urzędu przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 oraz ul. 10 Lutego 24 i są czynne całą dobę. Link do strony: naciśnij tutaj.

Do pobrania
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu.

Infolinia

Pomorska Linia dla Uchodźców: 734 117 307
Pomorska Linia Kontaktowa:
(58) 32 68 740 lub 571 228 600
Konsulat Ukrainy w Gdańsku:
(58) 346 06 90