EDUKACJA
OBÓZ LETNI ZDOLNYCH Z POMORZA. FOT. MAT. UMWP

Zamiast na promocję pieniądze pójdą na pomoc uchodźcom. Letni obóz dla ukraińskiej młodzieży

OBÓZ LETNI ZDOLNYCH Z POMORZA. FOT. MAT. UMWP
07.06.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
07.06.2022

Miał być polsko-rosyjski festyn i konferencja, a będzie letni obóz integracyjno-sportowy dla polskiej i ukraińskiej młodzieży. Będzie to możliwe dzięki przeznaczeniu pieniędzy z programu Transgraniczne Trakty.

Uchwałę zmieniającą przeznaczenie środków finansowych podjął  7 czerwca 2022 r. Zarząd Województwa Pomorskiego.

Pieniądze z polsko-rosyjskiego programu

Kiedy 24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę, jedną z odpowiedzi z Pomorza, było zerwanie współpracy z Administracją Obwodu Kaliningradzkiego.

– Realizowaliśmy wspólnie projekt Transgraniczne Trakty, który związany był drogami. W 2021 r. wszystkie inwestycje zostały ukończone, a na obecny rok planowany był festyn oraz konferencja. W związku z zawieszeniem współpracy promocja projektu stała się niezasadna – wyjaśnia Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

W puli projektu pozostały wobec tego pewne środki finansowe. Decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego przeznaczymy je na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Wyjątkowy obóz

Letni obóz integracyjny to odpowiedź na problemy związane z barierą językową i kulturowymi różnicami pomiędzy dwoma narodami.

– Warto też dodać, że Pomorze jest jedynym w Polsce regionem, do którego przybywa coraz więcej uchodźców  z ogarniętej konfliktem Ukrainy – podkreśla wicemarszałek.

A wśród nich jest wiele dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. I to właśnie dla nich przeznaczony będzie letni obóz, którego organizatorem obozu będzie Chorągiew Gdańska ZHP.  Wybór organizatora nie jest przypadkowy. To właśnie Chorągiew Gdańska, jako pierwsza na Pomorzu prowadziła punkt recepcyjny dla uchodźców i cały czas aktywnie wspiera wszelkie działania pomocowe. Letni obóz odbędzie się w Harcerskiej Bazie Obozowej Wieniec, niedaleko Miłomłyna.

Integracja i ciekawe zajęcia

W trwającym dwa tygodnie obozie oprócz grupy polskich dzieci weźmie udział 32 młodych gości z Ukrainy. Program został tak ułożony, aby ułatwić wzajemne poznanie się i integrację.

– Będą ogniska tematyczne o polskich i ukraińskich tradycjach i kulturze. Będą prowadzone zajęcia z języka polskiego. Ale nie tylko. Bardzo rozbudowana będzie część sportowo-rekreacyjna. To między innymi całodniowe wycieczki, spływ kajakowy i zajęcia żeglarskie – wylicza Izabela Fludzińska, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury UMWP.

Planowane są także zajęcia survivalowe i z udzielania pierwszej pomocy.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu.

Infolinia

Pomorska Linia dla Uchodźców: 734 117 307
Pomorska Linia Kontaktowa:
(58) 32 68 740 lub 571 228 600
Konsulat Ukrainy w Gdańsku:
(58) 346 06 90